Again: Nothing About Us Without Us

הכותרת בפועל הפוכה:

הדרתו של מתמודד הנפש מהשיח החברתי

שלום רב מוטי,

קיבלנו היום את מכתבך:

דליה וצביאל שלום רב,

קיבלנו את תלונתכם על כתבה שהתפרסמה בעיתון "הארץ", על תופעת "סרבני הטיפול" ועל הצורך להנגיש את מערכת בריאות הנפש כדי להתגבר על כך.

מכתבכם עוסק בעובדה שאף מתמודד נפש לא רואיין לכתבה.

על פי הכתוב, אתם מעוניינים ליזום דיון עקרוני בעניין זה במועצת העיתונות, כדי לבדוק איך ניתן לתקן את המעוות, לדעתכם. 

קראנו בעיון רב את  מכתבכם ואנו סבורים שבקשתכם צריכה להיות מופנית לגורמים אחרים ולא למועצת העיתונות בישראל, האמונה על חופש הביטוי ועל האתיקה העיתונאית. 

(הדגשה בצבע, שלי. ד.)

 בברכה,

 מוטי רוזנבלום, מנכ"ל

מועצת העיתונות בישראל

41-xr9uybdrs8

תודה לך, מוטי, על מכתבך זה ועל כך שקראתם בעיון את מכתבנו.

כמי שאמון על חופש הביטוי ועל האתיקה העיתונאית, האם אינך חושב שזה בדיוק תפקידך לדאוג שכל המגזרים באוכלוסייה ייהנו מחופש ביטוי ומהאפשרות להתבטא?  ושכל עוד הדבר אינו כך במפגיע – הרי שהאתיקה העיתונאית נפגעת (וגם פוגעת) במלוא מובן המילה?

מצטטת שוב חלק קטן מדבריה של עו"ד שרון פרימור היועצת המשפטית של ארגון בזכות:

"שינוי היחס החברתי מחייב את כולנו לאמץ את התובנה שלא ניתן לדבר רק "על" אלא חייבים לדבר "עם". ולא רק לדבר, אלא לתת במה שווה, אם לא יותר, לזו שניתנת לכל יתר הגורמים המעורבים.

­­תמהנו.

בברכה,

דליה וצביאל

(שוב, הדגשה שלי. ד.)

 

 

To: moaza@m-i.org.il

שלום רב למועצת העיתונות,

מדוע אין מזכים אותנו בתשובה כלשהי לאחר כמעט שבועיים?

אין בכוונתנו להרפות מהנושא החשוב הזה.

בברכה,

דליה וצביאל

Sent: Wednesday, December 27, 2017 10:57 AM
To: דליה דורנר; 'moaza@m-i.org.il'

לכבוד נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר הנכבדה, שלום,

אתמול התפרסמה בעיתון 'הארץ' כתבה חשובה ביותר בענייננו על תופעת "סרבני הטיפול" ועל הצורך להנגיש את מערכת בריאות הנפש, כדי להתגבר על כך.

אף מתמודד נפש לא רואיין לכתבה, אף שניתן למצוא ברשתות החברתיות בקלות רבה מתמודדי נפש בעלי משנה סדורה באשר לסוגיה זו.

ההורים,  אנשי מקצוע, גורמים בכירים, משרד הבריאות – קולם של כל אלה נשמע, חוץ מקולם של מושאי הכתבה עצמם.

אנו מעוניינים ליזום דיון עקרוני בעניין זה במועצת העיתונות, כדי לבדוק איך ניתן להביא אותו על תיקונו.

הנה דבריה של עו"ד שרון פרימור, היועצת המשפטית של ארגון בזכות:

העיקרון "דבר לא עלינו בלעדינו" שציטטת דליה, הוא באמת כלל יסוד בשיח זכויות אדם של אנשים עם מוגבלות. למרות הניסוח שלו, הוא אינו סוג של פריבילגיה אלא עיקרון שצריך להיות חלק מהתפיסה האתית והערכית של כל מי שעוסק בתחום: רופאים, פסיכולוגים, משפטנים, קובעי מדיניות ועיתונאיים ועוד. 
את מטפלת באדם במרפאה? בררי אתו מה הציפיות שלו. מה עושה לו טוב ומה עושה רע? אתה מייצג אישה עם מוגבלות בדיון משפטי תבין קודם כל את הרצון והעדפה שלה, אל תחליט עבורה.

אתה כותב על אנשים עם מוגבלות נפש בנושא המשפיע על חייהם ברר מה הם חושבים על הסוגיה ותביא את הקול שלהם. אף אחד לא נולד עם התובנה הזו, אבל ברגע שמאמצים אותה – אי אפשר בלעדיה. זה פשוט מרגיש עקום. בדיוק כשם שלא יעלה על הדעת לכתוב על אפליית ערבים בלי לראיין אזרח ערבי. לדבר על פגיעה מינית בנשים ולראיין רק גברים.

 הזירה של טיפול בתחום בריאות הנפש נשלטה עד כה בידי אנשי טיפול, בעיקר פסיכיאטרים. ארגוני ההורים היו עד כה הדומיננטיים בישראל בהשפעה על מדיניות בריאות הנפש. קולם חשוב ללא ספק, אבל הבולטות שלו מדגישה עד כמה חסר קולם של האנשים עצמם: אלו שלכאורה דואגים להם, מגנים עליהם והרבה פעמים כופים עליהם.
שינוי היחס החברתי מחייב את כולנו לאמץ את התובנה שלא ניתן לדבר רק "על" אלא חייבים לדבר "עם". ולא רק לדבר, אלא לתת במה שווה, אם לא יותר, לזו שניתנת לכל יתר הגורמים המעורבים.

וזאת לדעת: יש מה ואת מי לצטט.

הערת שוליים:

שנים רבות נמצאת השופטת בדימוס דליה דורנר, נשיאת מועצת העיתונות בישראל, ברשימת התפוצה שלנו. האם עלינו להודות לה שאינה מבקשת להסיר אותה מהרשימה? מעולם לא ענתה, ואף איננו יודעים אם הדואר מתקבל אצלה. על כל "השאלות הרגישות והחשובות" (כך למשל כתבו בפסיקת בג"צ) – מעולם לא הייתה מצדה כל תגובה. איננו יכולים להימנע מלתהות בינינו לבין עצמנו (ועכשיו גם אתכם) אם המוניטין שלה, שהוא ללא רבב, אכן מוצדק…

1017939-5

 

 

אודות דליה וירצברג-רופא

I am a linguistic and literary editor and an ex-patient activist for the rights of people with psychosocial disability in Israel. I studied at the Tel-Aviv University and received a BA in comparative literature, a master's degree in cultural research and graduated both with honors. Established together with Tzviel Rofe' a free online dating site for people with psychosocial disability. I write mainly on mental health issues. הצגת הרשומות של דליה וירצברג-רופא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: