הכתיבה או החיים זו השאלה

ללא שם

מצאתי היום ידיעה זאת מעיתון "על המשמר". תמיד אני מספרת שעיתוי הופעת ספרו של אבי לצד אלבומי הניצחון של מלחמת ששת הימים היה אומלל, והובילו לדיכאון ולהתאבדות. כאן נמצאת עדות מרעישה מבחינתי כחודשיים לאחר פרסום הספר שמאשרת הנחה זו, אבל מוסיפה לה היבט נוסף. בדילמה הקיומית שעליה כתב הסופר חורחה סמפרון, הכתיבה או החיים, אבי בחר כמעט בדעה צלולה בכתיבה, אף שידע את ההשלכות האפשריות הקשות של מעשה זה.

חורחה סמפרון הבהיר היטב כי לא זו בלבד שהכתיבה אינה מביאה הקלה, אלא שהיא הציבה אותו בפני דילמה קיומית, כשם ספרו: "הכתיבה או החיים". הוא כתב:

"אמת שב-1947 כבר זנחתי את התוכנית לכתוב. נעשיתי אדם אחר, כדי להישאר בחיים. באסקונה, בטיצ'ינו, ביום חורף שטוף שמש, בדצמבר 1945, הועמדתי בפני אולטימטום שאילץ אותי לבחור בין הכתיבה לחיים. ודאי, אני הוא שהצבתי לעצמי את האולטימטום הזה, ודאי. עלי היה לעשות את הבחירה, עלי לבדי".

וסמפרון מסביר:

"כמין סרטן זורח טרף הסיפור שעקרתי מזיכרוני, פירור אחר פירור, משפט אחר משפט, את חיי. מכל מקום, את תשוקתי לחיות, את חשקי להתמיד בשמחת העניים הזאת הקרויה חיים. בטוח הייתי שאגיע כך לנקודת אין מוצא, שבה איאלץ להודות בכישלוני. לא משום שלא הצלחתי לכתוב: אלא משום שלא הצלחתי לשרוד מן הכתיבה. רק התאבדות עשויה הייתה לחתום, לשים קץ מרצון לעבודת האבל שלא הסתיימה: שאינה ניתנת לסיום".

ובמקום אחר הוא כותב:

"הכול יתחיל שוב כל עוד אהיה חי: רוח רפאים מהלכת, ליתר דיוק. כל עוד יתעורר בי הפיתוי לכתוב. האושר שבכתיבה – התחלתי להכירו – לא מחה מעולם את האסון שבזיכרון. נהפוך הוא: הוא חידדו, העמיקו, חיזקו. הוא הפך אותו לבלתי נסבל. רק השכחה תוכל להצילני".

ובהמשך:

"… אין משמעו שלא הצלחתי לכתוב: משמעו שלא הצלחתי לעשות זאת אלא במחיר מופקע. במחיר הישרדותי שלי, מבחינה מסוימת, מאחר שהכתיבה החזירה אותי ללא הרף אל חיק צחיחותה של חוויה קטלנית. … התברר שהכתיבה היא, מבחינה מסוימת, סירוב לחיים".

ורק עכשיו הבנתי מדוע אני מנפנפת את כל ההצעות הרבות לכתוב ספר משלי. זה הלקח הלא מודע שלמדתי: כתיבת ספר או החיים. בחרתי בחיים.

(נכתב גם לזכרה של הסופרת נאוה סמל שסמפרון היה אחד הסופרים האהובים עליה ביותר, כפי שסיפרה לי פעם.)

2 תגובות בנושא “הכתיבה או החיים זו השאלה

  1. תודה ששיתפת, אכן מעורר מחשבות. אולי יש דרך לגם וגם? לכתוב ספר אישי מאוד ולהישאר בחיים… הרי הדחף לכתוב כשהוא ישנו הוא חזק מאוד, וכשלא ממומש זה סוג של חצי חיים…

    Liked by 1 person

  2. ורד יקירתי, אפשרי גם וגם בתנאי שהאישיות עמידה וחזקה. שימי לב שניצולי שואה רבים כתבו רק סמוך לזקנתם: ממרחק זמן ולאחר התחזקות והחלמה. מי שכתב מוקדם מדי והיה בעל נפש שברירית – זה לא נגמר טוב ויש לכך לא מעט דוגמאות מהעולם.

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.