לידיעת הקורא, ירון לונדון

אני מעריכה מאוד את ירון לונדון כידען, סקרן, ממש תאב ידע וחריף. לכן התאכזבתי כל כך לשמוע את דבריו שגילמו את "מיטב" הסטיגמות שאותן אנו מנסים למגר ללא הצלחה יתרה.
לונדון אמר: "סכיזופרן פרנואידי רוצח את אמו ולא לוקחים אותו לבית סוהר כי מבינים שאינו אחראי למעשיו… אדם עם התקף פסיכוטי אתה לא יכול לשלוט בו בלי מידה של ריסון ואכיפה" (לונדון כנראה לא שמע על חלופות אשפוז כגון בית סוטריה ודיאלוג פתוח).
חשבתי לעצמי, אם בארזים נפלה שלהבת… שוב ושוב אני נתקלת בתופעה הזאת: האנשים האינטליגנטים ביותר מגלים בורות, שטחיות וחוסר ידע בסיסי בכל הנוגע לנושא בריאות הנפש.
הבעיה מתחילה בכך שכמעט כל חשוד ברצח מבקש הסתכלות פסיכיאטרית. כן, זה הביטוי המשפטי, אבל ברוב המקרים הוא חסר משמעות, כי עולה מההסתכלות שהחשודים כשירים לעמוד לדין.  מדובר בהליך טכני ריק מתוכן שננקט על ידי סנגורים ציניים כדי להוכיח ללקוחותיהם שהם מנסים למלטם מאימת ההליך הפלילי, אבל בדרך מכפישים ומכתימים ציבור שלם על לא עוול בכפו. הציבור הרחב עושה שוב ושוב קישור מופרך בין רצחנות למחלות נפש.
 הרי מיליונים רבים לוקים במחלות נפש, ועדיין רצח תחת התקף פסיכוטי הוא עניין נדיר ביותר. כשהוא מתרחש אין זה קשור למחלה פר-סה אלא לשילוב שבינה לבין גורמים שונים נוספים, כגון: מבנה האישיות, נטייה לאלימות, מערכת ערכים פגומה, סף תסכול נמוך, שימוש בסמים ואלכוהול, וכל זאת על רקע משפחתי וסביבה חברתית.
אנשים מבלבלים גם בין התקף פסיכוטי שעיקרו הזיה, בלבול, פחד ואובדן קשר עם המציאות לבין התקף אמוק של חמת זעם שאינו קשור למחלת נפש אלא למבנה אישיות.
לפי השנתון הסטטיסטי של משרד הבריאות ל-2012, בשנת 2011 הוצאו 391 צווי אשפוז כפוי בעקבות הליך פלילי. אם מחברים זאת לנתון השנתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על המספר הממוצע של הנאשמים במשפטים פליליים (משנת 2000 עד 2007 כולל) – 52,886 איש, יוצא שמדובר ב-0.7 אחוז מכלל הנאשמים.
זה בטל לא ב-60 אלא ב-600. רק התקשורת עושה רעש סביב עניין ה"מעורער בנפשו" ומלבה את מיתוס המסוכנות לכאורה של נפגעי הנפש. בפועל זה רחוק מהמציאות.
הנה דוגמאות אחדות על קצה המזלג:
 • דניאל מעוז שרצח את שני הוריו לא היה חולה נפש.
 • קרינה בריל שרצחה בדקירות סכין את שני ילדיה לא הייתה חולת נפש ונגזרו עליה שני מאסרי עולם
 • האב שהפיל את שני ילדיו מקומה 11 והתאבד לא היה חולה נפש (היה דו"ח פסיכיאטרי במסגרת מאבק משמורת שהעיד על שפיותו)
 • אבי לוי שרצח את שני ילדיו בקיץ 2014 ביום שבאו לביקור מארה"ב לא היה חולה נפש.
 • דמיאן קרליק שרצח את ששת בני משפחת אושרנקו לא היה חולה נפש.
 • אלי פימשטיין, רוצח בתו הודיה קדם, לא היה חולה נפש.
 • רוני רון ומארי-שרלוט רנו-פיזם, סבה ואמה של הילדה רוז פיזם, לא היו חולי נפש.
 • קצין המשטרה מייקל פישר שרצח את אשתו ושני ילדיו והתאבד, לא היה חולה נפש.
 • "האם המרעיבה" (החרדית) לא הייתה חולת נפש (אבל כנראה מופרעת, שימו לב להבדל).
 • "אמא טאליבן" הייתה קנאית דתית אבל לא חולת נפש.
 • אסף גולדרינג שרצח את בתו (ומאוחר יותר התאבד) לא היה חולה נפש.
 • איתי בן דרור שרצח את שלושת ילדיו היה בעל עבר פסיכיאטרי, אך לפי הערכה פסיכיאטרית נמצא שפוי וכשיר לעמוד לדין. הוא הורשע ונגזרו עליו שלושה מאסרי עולם מצטברים.
 • ודוגמה אחת מהעולם: אנדרס בריוויק הנורווגי, שרצח 77 בני אדם ביולי 2011, נמצא שפוי בעת המעשה ונידון ל-21 שנות מאסר, העונש המקסימלי בנורווגיה.
רווח בציבור בלבול רב בין מחלת נפש להפרעת אישיות אנטי-סוציאלית (ומתוכה תת קבוצה – פסיכופתים). ציטוט מכתבה ב-YNET בנוגע להפרעת אישיות אנטי-סוציאלית:
 "למעשה, ברוב המקרים מדובר באנשים שההפרעה אינה ניכרת עליהם כלל והם אינם מוכרים לרשויות בריאות הנפש," מאפיין פרופ' זמישלני. "אפשר למצוא אותם בכל מקום: במשרות הבכירות, בעמדות מפתח בעולם הבנקאות והמשק, בשדרת הפיקוד העליונה של הצבא, בבתי חולים, באקדמיה, בפוליטיקה ובבתי משפט."
עוד אומר פרופ' זמישלני בכתבה הנ"ל: "מעניין לציין שכ-75% מכלל דרי בתי הכלא מוגדרים פסיכופתים." חולי נפש (חולי סכיזופרניה לסוגיה, דיכאון ומאניה דפרסיה) אינם פסיכופתים (מישהי כתבה לי: "ככל הידוע לי מהספרות 90 אחוז מיושבי הכלא מוגדרים כאנטי סוציאליים ועשרה אחוז כפסיכופתים".)
חולי נפש מועדים יותר ליפול קורבן לאלימות מאשר לחולל אותה. סכיזופרניה אינה מתאפיינת באלימות.
אולי באנגלית זה נשמע טוב יותר:
Violence is not a symptom of schizophrenia
כאשר חולי נפש נוהגים באלימות זהו כישלון טיפולי או משפחתי.
בעקבות מקרה טבח בארה"ב אמרה ד"ר פטרישיה דיגן שאובחנה בנעוריה כלוקה בסכיזופרניה:
"רוב המאובחנים כחולי נפש סביר יותר שייפלו קורבן למעשי אלימות מאשר שיחוללו אותם, אבל שכניי אינם יודעים זאת, המורים של בתי אינם יודעים זאת וגם חלק מחבריי אינם יודעים זאת. התקשורת מקבעת את הדימוי שלנו כאנשים מסוכנים ובלתי צפויים".
לצערי, ירון לונדון בתוכנית זו היה חלק מהתקשורת המקבעת דימוי זה.
ירון לונדון, אנא חקוק על לוח לבך את המשפט הבא מהמחקר המפורסם MacArthur violence Risk Assessment Study  
Delusional symptoms even of violent content are not predictive of future violence in most of cases
במחקר הנ"ל הוכח שאלימות בקרב חולי נפש אינה תוצאה של המחלה – מלבד במקרים נדירים מאוד שאותם מבליטה התקשורת בחדווה רבה – אלא נובעת מגורמים שונים, החל מדפוסי התנהגות קבועים גם בזמני הפוגה מסימפטומים, הקשורים במבנה אישיות, אביוז מתמשך במשפחה, מגורים בשכונה אלימה, שימוש בסמים (תחלואה כפולה), וכו'.

3 תגובות בנושא “לידיעת הקורא, ירון לונדון

 1. חייכת אותי. לפני שנים היה לי שיח ושיג עם מר ירון לונדון שגם אני מעריכה. שהשתמש במילה "נכה" עניתי לו בארה"ב הוציאו את המילה "קריפלד" מהמילון. ואני תקווה שהאקדמיה תאשר את ההצעה אנשים עם מוגבלות או מוגבלויות.
  לקח כמה שנים טובות והיום המונח נכנס לשימוש גם נעל גלי האתר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.