כמה נעים במוסד הסגור

בבבבבבבבבבבבבבבבבבבבבבבב

מאת שרון פרימור

13.12.2015
בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות את ממצאי סקר שביעות הרצון של המטופלים בבתי החולים הפסיכיאטריים. לא כל יום מוכנה מערכת בריאות הנפש להתבונן בנעשה בתוכה ולפרסם את הממצאים — הסקר האחרון נערך ב–2003 ואז הותרו לפרסום רק מגמות כלליות. לכן ציפו ארגוני זכויות אדם וארגונים של אנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית, שהסקר יהווה מנוף לשינויים במערכת בריאות הנפש.
מעיון בסקר נראה שאולי אין צורך לשנות. רוב המטופלים, כך מדווח, ציינו שהחדרים נחמדים, הצוות מסביר פנים והם מוכנים להמליץ לחבריהם. ואולם, לארגון "בזכות" מגיעות בכל שנה מאות תלונות על הפרות זכויות אדם בבתי חולים פסיכיאטריים: תלונות על יחס משפיל מצד אנשי צוות, אלימות מילולית ולעתים גם פיסית, קשירה של מטופלים למשך שעות, תחושת משטור 24 שעות ביממה, חוסר טיפול וחוסר מעש. איך זה מתיישב עם הנתון בסקר שלפיו 93% מהמטופלים דיווחו על אדיבות הצוות?
אפשר להסביר את הפער בין ממצאי הסקר לבין הנעשה בשטח בצורה המגמתית שבה הוא נערך. דמיינו אשה, ששבוע לפני שחרורה מאשפוז מוצאת את עצמה בראיון עם נציג משרד הבריאות ובעודה מתלבטת אם לענות ומה להגיד נכנסת לחדר אחות מבית החולים. כל סטודנט בקורס מבוא לאתיקה יודע שכך לא עושים סקר.
עוד סיבה לפער היא ההימנעות המגמתית מלשאול את השאלות הקשות במפורש. מדוע לא לשאול, האם חווית יחס משפיל וניבולי פה מצד אנשי צוות? האם חווית או ראית אלימות? האם מנעו ממך ביקורים? איימו עליך כדי שלא תתלונן? כשלא שואלים באופן מפורש, לא מקבלים תשובות מטרידות.
מאושפזים פסיכיאטריים ענו על סקר שביעות רצון כשהם תחת השגחה 11.2015 
 מה בנוגע לתנאים הפיסיים במחלקות האשפוז? נכון, לא בכל בתי החולים הפסיכיאטריים שוררים תנאים קשים. אבל כשבסקר כתוב ש–80% מהמטופלים ציינו לטובה את נוחות החדר, הניקיון והשקט, סביר שהוא מנותק מהמציאות. לפי סקר בענף המלונאות, 86% מהאורחים מרוצים מחדריהם — זה לא המצב בבתי החולים הפסיכיאטריים. לגבי חלקם, למשל מזור (מזרע) בעכו ואברבנאל בבת־ים, אמר שר הבריאות יעקב ליצמן לפני חמש שנים שהתנאים שם מזעזעים וכי הם "לא ראויים אפילו למגורים של בעלי חיים". קשה לחשוב על הסבר הגיוני לממצאיו המחמיאים של הסקר בהקשר זה.
סקר משרד הבריאות זורה חול בעיניים, אם כי לא בעיניהם של המטופלים: רובם מגיעים לאשפוז משום שאין די חלופות טיפוליות למצבי משבר בקהילה וחלקם מאושפזים בכפייה. אותם ממצאי הסקר לא שיכנעו. אבל משרד הבריאות זורה חול בעיני עצמו. כל איש מקצוע יודע שמודעות למצב היא תנאי בסיסי לטיפול ולשיקום — היכן המודעות והיושרה של מערכת בריאות הנפש? לא בסקר הזה. הגיעה העת שמערך האשפוז הפסיכיאטרי יסתכל במציאות נכוחה, יבחן היכן מתרחשות הפרות של זכויות אדם וינקוט את הצעדים הנדרשים כדי לעוקרן מהשורש.
עו"ד פרימור היא היועצת המשפטית של ארגון בזכות — המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות
 http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2797504

4 תגובות בנושא “כמה נעים במוסד הסגור

 1. מקומם ומדכא. תודה דליה שאת לא מרפה מהנושא ומשתפת גם מאמרים של אחרים בעניין. האם אין גוף חיצוני למשרד הבריאות שתפקידו לפקח על הנעשה במוסדות אלו? מה לגבי מבקר המדינה?

  אהבתי

  1. מבקר המדינה פרסם כמה דוחות קשים (ציטטתי חלקים נרחבים משניים מהם בפוסט שנקרא "מי מכשיל את השילוב") עם הצעות ופתרונות. אני מניחה שכמו ביחס לתחומים אחרים המלצותיו מעלות אבק על מדפים.
   ידוע לי שיש הצעת חוק של אילן גילאון לפי יוזמה של "בזכות" של פיקוח חיצוני עם שיניים מטעם נציבות השוויון ששייכת למשרד המשפטים. באמת צריך לברר איפה זה עומד עכשיו. תודה, ורד היקרה, הקוראת האולטימטיבית שלי. ♥

   אהבתי

 2. לא נתנו לי למלא טופס לבד. מישהו ראיין אותי ורשם את התשובות, הוא היה מאוד לא מקצועי וחלק מהתשובות הוא פשוט מילא בעצמו.
  למשל הוא שאל אם הדריכו לגבי הסדר יום במחלקה או משהו כזה, אמרתי שכן ומיד אחרי זה אמר האם הסבירו לי את התוכנית טיפול, אמרתי שכן.
  זאת אומרת, שהוא מילא את התשובה בעצמו לפי התשובה לשאלה הקודמת למרות שהן לא בדיוק זהות.
  לא יודעת אם הוא בכלל סימן תשובות כמו שאמרתי, או שהוא המציא את כל התשובות.
  כמעט אחרי כל תגובה לשאלה (להרבה מהן הגבתי באיזו אמירה או תהיה) הוא שאל אז לסמן 10 (הציון הכי גבוה), גם כשברור מהתגובה שזה לא 10. זאת אומרת הוא מטה את הסקר. לא בטוחה שהוא הקריא את כל השאלות כלשונן, נראה לי שהוא שינה ניסוח של חלקן וכאמור לפחות על אחת הוא דילג.
  אני חייבת לציין שהסקר בוצע בחדר די פרטי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.