הנוהל החדש – לעג לרש

8870412

אתמול השתתפתי, די חטופות למרבה הצער, ביומן צהריים "בחצי היום" ברשת ב'  בנושא הנוהל של האשפוז הפסיכיאטרי.
כשקראנו את המשפט הראשון בנוהל החדש: "ככלל מטופל הזקוק לאשפוז יוכל לבחור את בית החולים בו ירצה להתאשפז"  נמלאנו שמחה. חשבנו שהמאבק הממושך שלנו נשא פרי לבסוף. לאכזבתנו הרבה, הסעיף הבא של הנוהל החדש מגביל את הבחירה רק בבית חולים שהתפוסה בו אינה עולה על 95%. מכיוון שברוב רובם של בתי החולים הפסיכיאטריים (ובכל בתי החולים הסבירים) התפוסה עולה כיום על 100%, הרי שמגבלה כזו מרוקנת מתוכן את אפשרות הבחירה. הדבר דומה לאדם שנכנס לקנות בחנות כשבכיסו 95 ₪, ומוצע לו ברוחב לב לבחור בכל פריט שבו יחשוק; אלא שכל המוצרים בחנות עולים מעל 100 ₪, ומי שהציע לו את העסקה "הנדיבה" ידע זאת מראש. זהו לעג לרש.
ואיך בכלל ייוודע לאדם הזקוק לאשפוז או לבני משפחתו מה מצב התפוסה בבתי החולים? כרגע אין שום מנגנון שיאפשר זאת, ואין כל שקיפות. משרד הבריאות חייב לפרסם באתר האינטרנט של המשרד מידע בזמן אמת היכן יש מקום פנוי, כמו גם מוקד טלפוני, וכן יאפשר לאדם ליצור קשר עם אדם המוסמך לאפשר שיבוץ גם בבית חולים עם תפוסה מלאה. התערבות אקטיבית של המערכת מוצדקת רק כדי לסייע לאדם לממש את בחירתו במקום בו קיימת תפוסה מלאה.
כמו כן, הנוהל קובע כי במקרה בו לא התאפשר לאדם להתאשפז בבית החולים בו בחר, יופנה לאשפוז בבית החולים באזור מגוריו. מובן שאין הצדקה במצב זה לכפות עליו מחדש להתאשפז בבית החולים האזורי. יש לקבוע כי במקרה בו ביקש אדם להתאשפז בבית חולים מסוים והדבר לא התאפשר בשל תפוסה מלאה, תינתן לו האפשרות לבחור בעדיפות השנייה או השלישית שלו במקום אשפוז אחר.
 פרסומת ישנה לחזיות אמרה: "ללכת עם ולהרגיש בלי". כזהו הנוהל. לכאורה מקדם אמירה ליברלית ונאורה היישר מתוך שיח זכויות האדם, אך בפועל ממשיכים חברי הגילדה להגן על נוהל האזוריות השערורייתי ולשמר אותו היטב. 
עוול נוסף שעולה מן הנוהל הוא הדרת נושא האשפוז הכפוי. אין הצדקה לשלול זכות בחירה באשפוז בכפייה למעט מאנשים עם רמת אלימות גבוהה שיש להם צרכים מיוחדים.
ככלל אנו סבורים כי צריכים לחול על האשפוז הפסיכיאטרי אותם הסדרים שיחולו על האשפוז הכללי ברוח המלצות ועדת גרמן. זכויות האדם שלנו אינן ניתנות למיקוח, ולא נסכים לשום אפליה בנושא זכות הבחירה בינינו לבין שאר החולים. אפליה כזאת מנוגדת לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, לחוק שוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות ואפילו לחוק טיפול בחולי נפש, שבו נכתב במפורש כי לא תוגבל שום זכות של חולי נפש אלא על פי חוק. הנוהל המוצע הוא לפיכך בלתי חוקי בעליל.
קיבלנו הבטחה משרת הבריאות יעל גרמן, בתיווך לשכתו של חה"כ דב חנין, כי השרה תאשר את הצעת החוק שלנו* בנדון בוועדת שרים לענייני חקיקה, בתנאי שנסכים למתווה פשרה. האחרון אמור לגשר בין בחירה חופשית לחלוטין, כפי שדרשנו בהצעת החוק, לבין הסדרי בחירת בתי החולים כפי שהם מפורטים בהמלצות דו"ח ועדת גרמן. בימים אלו מתגבשים המתווים אשר יאפשרו מימוש המלצות ועדת גרמן לעניין זכות הבחירה במקום אשפוז. על מנת לאפשר יישומן גם באשפוז הפסיכיאטרי, יש לדון במתווים הרלוונטיים לאשפוז זה במסגרת הליך שיעגן בחוק את המתווה הראוי והמוסכם.
*הצעת החוק שלנו נוסחה יחד עם עו"ד נטע דגן מנהלת הקליניקות במרכז האקדמי למשפט ועסקים.
 אנא קראו נוהל הסדרת האזוריות – מכתב לד"ר טל ברגמן – מכתב מופתי שנכתב ע"י עמותת בזכות בתגובה לנוהל החדש.
נוסח דומה התפרסם היום במעריב השבוע. ראו עמ' 18 כאן.
נספח:
From:דליה וצביאל
Sent: Wednesday, March 26, 2014
To: health info
Cc: דליה וצביאל
Subject: בקשה
לגב' ציונה חקלאי שלום רב,
האם אפשר לקבל את אחוזי התפוסה השנתיים המעודכנים בכל בתי החולים הפסיכיאטריים? (לא מצאנו בדו"ח השנתי)
בברכה,
דליה וצביאל רופא
___________________________________________________________________
שלום רב
להלן טבלה של אחוז תפוסת מיטות בבתי חולים פסיכיאטרים לפי בקשתך.
מוסד
2012
2013
שער מנשה
101.8
100.3
יהודה אברבנאל
88.3
88.4
מזרע
110.1
108.5
באר יעקב – נס ציונה
90.2
90.7
לב השרון
106.3
106.0
טירת הכרמל
91.1
92.7
בריאות הנפש ב"ש
87.0
90.8
מרכז ברה"נ ירושלים
98.4
97.3
גהה
99.5
97.1
שלוותה
119.4
124.9
נוה שלוה
74.9
70.6
נוה יעקב
73.5
אילנית
108.2
114.8
בברכה
מרים אבורבה
 Israeli_Ministry_of_Health_logo
מנהל מידע ומחשוב, אגף המידע
ירמיהו 39, ת.ד 1176 ירושלים 9101002
טל: 02-5082195
 

6 תגובות בנושא “הנוהל החדש – לעג לרש

  1. דליה שלום. בראשון בבוקר הקשבנו לתוכנית הבוקר ברשת ב'. בהתחלה ממש שמחתי לשמוע והוצפתי בתחושה שמאבקכם נשא פרי. עד שהגיע משפט ההתניה שזה על תנאי אחוזי התפוסה. מאכזב.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.