בית הכלא של הנפש

כיצד מחריף הממסד את מצבם של מתמודדי הנפש

 מתמודדי נפש אינם יכולים לבחור את המוסד שבו הם אמורים להתאשפז ולכן רבים מהם נמנעים מאשפוז ומצבם מחריף. הצעת חוק חדשה מנסה לשנות את המצב

 

צביאל רופא ודליה וירצברג-רופא

04.05.2014 "הארץ"

 אשפוזים פסיכיאטריים נחוצים לנזקקים להם, אך הדרך שבה הם מתנהלים במוסדות דורשת שינוי מהותי; התנאים הפיזיים ירודים מאוד ברוב המוסדות בגלל מחסור בתקציבים, וגם יחסי האנוש משפילים ומקוממים במקרים רבים. ובנוסף לאלו, מתמודדי נפש אינם יכולים לבחור את המוסד שבו הם אמורים להתאשפז, כיוון שכל אדם בישראל משויך למוסד אחד ויחיד לפי כתובת מגוריו. זאת בשל הסדר האזוריוּת באשפוז הפסיכיאטרי, שנקבע על פי הסכם מנצ'ל-דורון מ-1978, שבו חולקה הארץ ל-23 אזורים. הסכם זה בוטל בתוך שנה והסדר החלוקה לאזורים למעשה מעולם לא עוגן בהוראה או בתקנה או בנוהל כלשהו, ובוודאי שלא נשען על חוק מדינה. כך נוצר מצב אבסורדי שבו מתמודדי נפש פוחדים לא רק מההתקף של מחלתם, אלא גם מעצם המחשבה על חזרה לבית החולים האזורי שבו לרוב סבלו באשפוזים הקודמים מתנאים פיזיים ירודים ומיחסי אנוש לא ראויים.

 לכן, מצב זה גורם לרבים מנפגעי הנפש לפחד כה גדול עד שהם נמנעים בכל כוחם מאשפוז. כך מצבם הנפשי מידרדר וסבלם וסבל משפחתם הולך ומתעצם. כאשר הם מגיעים בסופו של דבר לאשפוז מצבם קשה יותר ומשך האשפוז מתארך – מה שגורם גם לעלות גבוהה יותר למדינה.

 על רקע זה הגשנו את עתירתנו הראשונה לבג"ץ באוקטובר 2010. ביקשנו לבטל את הסכם האזוריות ולאפשר בחירה חופשית במיקום האשפוז. עתירתנו נדחתה, אך עם זאת, בפסק הדין הורו השופטים למשרד הבריאות לנסח בכתב נוהל כלשהו שיתחשב ב"היבט הבעייתי" שהעלינו, כזה שיחליף את הסדר האזוריות. כלומר, בית המשפט הותיר בפנינו פתח לעתור שנית.

 àéåøéí

איור: עדי עמנואל

 שנתיים חלפו ולא קם נוהל שכזה. במקביל זרם לידינו בפרק זמן זה מידע כואב מהשטח. עמותת "בזכות" הפנתה את תשומת לבנו לאירוע קשה במיוחד: אישה שלטענתה נאנסה על ידי איש צוות בתוככי המוסד שבו שהתה. היא פנתה לפסיכיאטר המחוזי וביקשה בכל מאודה להתאשפז במוסד אחר, אך זה סירב. בעקבות כך, במאי 2012 עתרנו שנית וחודשיים לאחר מכן משרד הבריאות הוציא נוהל חדש.

הצרה היא שנוהל זה אינו מאפשר בחירה ורק מפרט מצבים שבהם ישקול משרד הבריאות אשפוז בבית חולים מחוץ לאזור. מי שיבקש לעבור למוסד אחר ייתקל כפי הנראה בפרוצדורה ארוכה ומייגעת, שיכולה להימשך שבועות וחודשים ארוכים. אסור לשכוח שמדובר בדרך כלל בבקשות של מתמודדי נפש העומדים לפני אשפוז בשל מצב נפשי אקוטי. ברור לחלוטין כי ברגעיהם החלשים ביותר לא יהיו מסוגלים לצלוח הליך ביורוקרטי כה ארוך ומתיש, וכי לא עומד לרשותם הזמן לכך. אם בכל זאת מתמודד נפש כלשהו יצליח להגיע לסוף מסלול המכשולים ויקבל הפניה לבית חולים אחר, הדבר יקרה ככל הנראה לאחר שכבר ישתחרר מהאשפוז בבית החולים שממנו כה ירא.

ממשרד הבריאות נמסר כי "כחלק מההיערכות לרפורמה בבריאות הנפש ובהמשך לבקשתה של השרה, הנוהל בנושא עודכן. כאשר תפוסת בית חולים תאפשר זאת בזמן מועד הפנייה לאשפוז, תתאפשר בחירת מקום אשפוז בין בתי חולים על בסיס מחוזי, ובפריפריה: על בסיס דו-מחוזי (צפון וחיפה, דרום וירושלים). אנו מנסים למצוא איזון מיטבי בין הזכות של אדם לבחור מקום אשפוז לבין זכותו ורצונו של אדם אחר אשר יגיע לחדר מיון בית החולים דקות ספורות לאחר קודמו, לחזור ולשמר מקום ואנשי סגל אשפוז מוכרים מאשפוז קודם, בעת שיא של משבר נפשי. יש לזכור כי תפוסת בתי החולים גבוהה בדרך כלל מ-100%. הביורוקרטיה לא מהווה בעיה ומסתכמת ביצירת קשר מוקדם עם מנהל בית החולים או הפסיכיאטר המחוזי".

לפני כחודש וחצי הוגשה הצעת חוק על ידי דב חנין (חד"ש), וביוזמתנו, למען זכות בחירה במקום האשפוז. אנו מקווים כי המדינה תהיה קשובה למצוקתנו ותכיר בעוול שנעשה לנו. גם לנו מגיע לבחור בית חולים, אולי אף יותר מאשר לחולים אחרים, וזאת בעיקר בשל מצבם הקשה של רוב בתי החולים הפסיכיאטריים. בחירת מקום האשפוז תבטל את המונופול של כל מוסד באזורו ועשויה ליצור תחרות בין המוסדות שתוביל לשיפור דרמטי בתנאי האשפוז.

לאחר ביקורת נוקבת שהטחנו במערכת בריאות הנפש, נאמר לנו: "יש הרבה אור במערך טיפולי הנפש". ייתכן. עם זאת, אין לשכוח עובדה בסיסית: כאשר בודקים את מוסריותה של כל מערכת, השאלה החשובה אינה כמה אור יש בה, אלא עד כמה רב בה החושך. במקרה זה מדובר בחושך השורר במחלקות הסגורות, שמסב נזק לאלפי אנשים בשנה.

צביאל רופא הוא מתמודד נפש, פעיל חברתי ומחבר הספר "על המסלול ממחלה להחלמה"; דליה וירצברג-רופא היא מתמודדת נפש, דוקטורנטית בבית הספר למדעי התרבות באוניברסיטת ת"א ופעילה למען זכויות מתמודדי נפש

 malam_logo - עותק

מצורף בית הכלא של הנפש (PDF  – עמוד "הארץ" המודפס) ולינק לגרסת אתר "הארץ":

http://www.haaretz.co.il/news/health/new-research/.premium-1.2306144

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.