תקעו טריז בין גוף לנפש

 

רפואת הנפש נותרה עד היום מחוץ לסל הבריאות. היא אינה כלולה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. משרד הבריאות הוא המופקד על תחום בריאות הנפש, בעוד קופות החולים אחראיות על בריאות הגוף. לראשונה בהיסטוריה האנושית הצליחו לבצע ניתוח מזהיר ולהפריד את הגוף מהנפש. שורש הבעיה הוא הסטיגמה. לא רק זו המוטלת על מי שאיתרע מזלו ללקות בנפשו, אלא – כפועל יוצא – גם זו שמטיל הממסד על הנושא כולו עד כדי אי הקצאת המשאבים הדרושים.

המדינה נותנת רק "כפי יכולתה".  אין סל שירותים מחייב, אין כלים לתקוף היעדר שירותים. המצב לאשורו בתחום שירותי הרפואה בבריאות הנפש, בעיקר בקהילה, איום ונורא: תורים של חצי שנה עד שנה, גם לילדים, כדי לקבל תור ראשון; אזורים שלמים בפריפריה ללא כל שירות; רוב התחום מתנהל בשוק הפרטי בגלל היעדר שירותים ציבוריים; לא מתאפשר פיקוח אמיתי כי המדינה מצויה בניגוד עניינים מכל כיוון – מפקחת, מנהלת, מתקצבת, נותנת את השירות עצמו ובעליו.

 הרפורמה נועדה לתקן כל זאת, ולכלול את כל התחום בסל הבריאות. לתת סוף סוף לאנשים הזקוקים לטיפול נפשי את הזכות לקבל טיפול זה. לאחד את בריאות הנפש עם בריאות הגוף, ולממש את הגישה ההוליסטית, שכן גוף ונפש מרכיבים ישות אחת.

דחיית הרפורמה שוב ושוב במשך שנים ארוכות אינה נובעת כלל מהאינטרסים של אלה שעבורם היא נועדה, אלא מהיעדר תקצוב הולם של השירותים הדרושים. השמיכה התקציבית קטנה מדי, וכל גורם מושך אותה לכיוונו. ומי נותר לא מכוסה בסופו של עניין? השיקום בקהילה. אין להתעלם גם מכך שחלק מאנשי המקצוע חוששים לאבד מנפח הטיפולים הפרטיים ומעמדות הכוח שלהם.

לרבים אין ה"לוקסוס" לחכות לרפורמה האולטימטיבית. חייבים לקדם בכל עוז את הרפורמה הזאת, שמתעכבת ונגררת זה 14 שנים, תוך כדי תיקון הטעון תיקון ברפורמה המוצעת.

 מאמר רקע – כאן.

עתירה לבג"צ שהצטרפנו אליה – כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.