מתמודדים משולבים בצוותים – חזון מול מציאות

המרואיינת הראשונה בכתבה היא צעירה נבונה ומקסימה, ליון גאי מאיר, רכזת תכנית עמיתים מומחים בביה"ח מזור. פגשתי בה באקראי לפני כשנתיים  (פגישה רבת משתתפים בעניין כנס מתמודדים). שתינו יצאנו יחד מהפגישה. בכמה דקות הקצרות של יציאה מהבניין,  נסיעה במעלית והליכה ברחוב חזרתי שוב ושוב על אותה שאלה בנוסחים שונים: "האם את מרגישה/חושבת שהפעילות שלכם בבית החולים תורמת למאושפזים? משנה את התמונה לטובה?" וזוכרת שהייתי מתוסכלת מכך שלא קיבלתי תשובה.

לדעתי מדובר בפרויקט חשוב אבל יש לדאוג שיבוצע כהלכה. הדמעות של ליון בסוף הכתבה מאוד נוגעות ללב. מה מקורן? האם יש קושי מאחורי הדמעות? על פניו נראה שאלה דמעות הודיה והתרגשות על הדלת שפתחו להם בקבלתם לעבודה זאת, שהדיכוטומיה צוות-מאושפזים נשברה והתרככה. השאלה היא אם די בכך? על ליון וחבריה להבין שלא עושים להם טובה. אמנם הם זוכים בהעצמה אישית אך זקוקים להם ל"הלבנת הכביסה". הם חלון הראווה היפה. השאלה היא מה קורה מאחורי הקלעים. עליהם להישמר שלא להפוך לעלה תאנה.

שירן גפן כתבה בעבודת המחקר החשובה שלה כיצד תופשים לקוחות מערכת בריאות הנפש את השירות אותו הם מקבלים? גם על עבודתם:

"מדבריהם של המרואיינים, חווית מתן השירות כצרכן נותן שירות טומנת בחובה קונפליקט מובנה, האם הצרכן נותן השירות יצליח להיות נאמן לנותני השירות לצדם הוא עובד, או שמא יבחר בנאמנות למקבלי השירות? על פי המרואיינים, הם מוצאים אם עצמם תחת עינם הבוחנת של סגל הארגון בו הם עובדים, ונדרשים "לבחור צד", לשמור אמונים לנותני השירות או לקוחות הארגון. המרואיינים עדים לעיתים למקרי עוול, התנהגות אלימה, מבזה, משפילה, כלפיי פגועי נפש, לקוחות הארגון, וחשים כי אינם יכולים להביע התנגדות להתנהגות זו או לנקוט בכל עמדה כדי למגרה.

מחד, הם מקבלים מסר קשה ממקום העבודה, כי עליהם להסתיר את עצם התמודדותם עם מגבלה נפשית. כלומר, אדם שחווה משבר נפשי "אינו ראוי" להיות נותן שירות בתחום. עמדה זו מקשה על הצרכן נותן השירות לצאת כנגד שיטות "הטיפול" של המוסד, גם אם הוא מוצא אותן לא ראויות. מאידך, התהליך שעבר הצרכן נותן השירות, כאדם שעבר דה הומניזציה והביע התנגדות, אינו מאפשר לו להישאר אדיש למעשי עוולה ומחיקה שמבוצעים כנגד אנשים אחרים.

חוויית מתן השירות במערכת בריאות הנפש מצטיירת כחוויה מורכבת, שדורשת במקרים רבים משאבי התמודדות רבים. ניכר כי צרכנים נותני שירות בהחלט חשים מועצמים מעצם היותם נותני שירות, אך הם חשים במקרים רבים כ"אי" מנותק בתוך מערכת בריאות הנפש – אינם משתייכים באופן מוחלט כנותני שירות, ואינם מביעים הזדהות מלאה עם מקבלי השירות.

במקרים קיצוניים, מספרים המרואיינים שנאלצו לעזוב את מקום עבודתם כתוצאה מחוסר יכולתם להתמודד עם הקונפליקט הקשה. כך, בעצם, איכות חייו של הצרכן נותן השירות נפגעת מעצם היותו חלק מהמערכת."

לסיכום, שילוב מתמודדי נפש בעבודה בבתי חולים לצד הצוות נראה על פניו כעניין מבורך, אך אי אפשר שלא לשאול אם השתלבות במבנה מוסדי כזה שפועל במסגרת תרבות מוסדית מסוימת (משטור כבד ואווירה מאיימת הם המילים העדינות ביותר שמצאתי) מביאה עמה ברכה או לא.

היו חסרים לי בכתבה ראיונות עם מתמודדים, שטופלו בעברם על ידי אנשי עמיתים מומחים ואנשי צוות מן המניין, שיספרו על חוויותיהם. האם העמיתים המומחים תרמו להם בנוכחותם? האם הכוח שניתן בידיהם לא הפך אותם דומים לאנשי הצוות האחרים? האם חל שינוי לטובה ביחסם של אנשי הצוות כתוצאה מנוכחותם של העמיתים? האם לא מתרחשים אירועים קשים בשעות שבהם העמיתים אינם נמצאים במקום? ועוד ועוד.

הוספה:

חבר פסיכיאטר שהוא גם פרופסור כתב לי כך:

 זו דוגמה נוספת לשליטה החזקה מדי של הפסיכיאטריה בממסד. במדינות מסוימות בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם קיים מגוון של מודלים של שירותי תמיכת עמיתים, כגון תמיכה עצמאית של עמיתים היכולים להגיע לבתי חולים, כמו גם לקהילה, וזאת בנוסף לתומכים עמיתים שנשכרו על ידי המוסדות או פועלים בהם בהתנדבות. צרכנים נותני שירות יכולים לבחור במקומות אלה בסוג הארגון שבו הם מעוניינים לעבוד או להתנדב.

ליון
ליון גאי מאיר

2 תגובות בנושא “מתמודדים משולבים בצוותים – חזון מול מציאות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.